Menu

Yaşamdaki Yeri
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, pek çok toplumda, oldukça sık görülen bir durumdur. Erken yaşlarda fark edilip müdahale edilmesi gerekir. Bir psikiyatrik bozukluk olduğunu kabul ederek çocuktaki belirtilere odaklanmalıyız. Dikkat sorunları, istekleri erteleyememe, aşırı hareketlilik gibi belirtilerin olduğu bireylerde bu sorundan bahsedebiliriz. Ama kesin tanıda bulunmak için çocuğun yaşı ve günlük hayata adapte sorunun olup olmadığını bilmemiz lazım. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemleri çeşitlidir. Bunlar;

-Medikal tedavi: Bu tedavi diğer yöntemler işe yaramadığı takdirde başvurulur. Yoğun bir tedavi olup ilaç destekli olabilir. Çoğu aile ilaçların çocukları için yan etkileri olduğunu düşünür ve bağımlılık yapıcı olarak görür. Ama tedavi edilmeyen bu sorun ileride geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Ayrıca kullanılan stimülan türü ilaçlar çocuklar için bağımlılık yapıcı olmaması ve bilinen bir yan etkisinin olmaması nedeniyle sık kullanılır. Çoğunlukla hayatına adapte olamayan ve yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edemeyen hastalarda uygulanır. Bu tedavi yönteminde de erken teşhis çok önemlidir. Çocuğun problemi ne kadar erken fark edilirse tedavisinin olumlu sonuçlanması olasılığı da artmış olur. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemleri arasında daha çok klinik bir tedavi şekli olmasıyla ayrılır.

Medikal-tedavi

-Bireysel eğitim: Bu yöntemde öncelikle hastanın sorunun nereden kaynaklandığını öğrenip ona yol alınmalıdır. Birçok etken bireyde böyle bir probleme neden olabilmektedir. Bu yöntemde ilaçsız sorunun çözülmesine uğraşılır. İlk ve sık kullanılan yöntemlerdendir.
Bireysel eğitim

-Aile eğitimi ve yönlendirilmesi: Sorun ailedeki huzursuzluktan kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden aile bireyleri eğitilir ve bu huzursuzluk giderilebilirse çocuktaki dikkat eksikliği de tedavi edilmiş olur.

Aile eğitimi ve yönlendirilmesi

-Grup terapisi: Terapide sadece sorun yaşayan değil de onun ailesi ya da sorun yaşadığı düşünülen bireyler tedaviye katılır. Bu sayede daha sağlıklı ve kalıcı çözümler bulunabilir.

Grup terapisi

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemlerinden hangisinin kullanılacağına, çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı karar vermelidir. Tedavide doğru ve erken teşhis, pek çok alanda olduğu gibi bu bozuklukta da önem taşır.
Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir