Menu

Tedavi Yöntemleri
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, tedavisi mümkün olan, tanı ve tedavi sürecinin büyük ölçüde aile bireyleri, eğitimcilerin gözlem ve desteğine dayalı, tedavi sürecinde ise uzman doktor ve psikologların tetkik ve testlerine dayalı çocuk ruh sağlığı ile ilgili bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın belirtileri büyük çoğunlukla çocuk yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Aşırı hareketliliğin yanı sıra dikkat eksikliği, odaklanamama, sıklıkla yer değiştirme ihtiyacı, sabır gösterememe ataklık ve kimi zaman saldırganlık gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tedavi yöntemleri uzman bir doktor ve psikolog tarafından belirlenmelidir. Tanı sonrası aile bireylerinin ve öğretmenlerin hoşgörüsü, desteği, gözlemi ile çocuk sosyal yaşamdan kopmadan tedavi sürecini olumlu olarak geçirebilir. Bilinçli uygulanan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tedavi yöntemleri sayesinde yüksek oranda olumlu neticeler ortaya çıkmıştır. Bu tedavi yöntemlerinden en önemlileri şöyle:

-Ebeveyn eğitimi

Ebeveyn eğitimi

Ebeveyn eğitimi hem çocuk hem anne-baba için teşhis ve tedavi sürecinde çok önemlidir. Çocuk ruh sağlığıyla ilgili bir rahatsızlık olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanı ve tedavi sürecinde çocuğa yaklaşımlar konusunda bilinçli, gözlemci, sabırlı olmayı gerektirmektedir. Aynı zamanda tedavi süreci çocukla birlikte ailenin de katkısının oldukça yüksek olduğu bir süreçtir.

-Okul eğitimi

Okul eğitimi
Okul eğitimlerinde çocuk sosyal hayattan kopmadan aksine fiziksel ve sosyal aktivite oranları artırılarak tedavi edilmelidir. Çocuğun tedavi sürecinde sosyal hayatıyla ilgili gözlemler tamamen eğitimcilerin bilinciyle mümkündür.

-Medikal yöntemler

Medikal yöntemler

Medikal yöntem, tamamen uzman doktor tarafından çocuk üzerindeki teşhis sürecinin tamamlanmasının ardından ihtiyaç dâhilinde başvurulan bir yöntemdir. Bu süreçte doktor tarafından çok kez muayene ve testler yapılması gerekebilir.

-Terapi

terapi

Terapi, çocuk ruh sağlığı konusunda uzman psikologların ve psikiyatrların tedavi sürecinde çocuğun sosyal yaşama katılımını arttırmasına ve aile bireylerinin tedavideki rolüyle ilgili bilincini arttırmasına yönelik başvurulması gereken önemli ve gerekli bir tedavi yöntemidir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tedavi yöntemleri uygulanırken çocuğa suçlayıcı, hoşgörüsüz, sürekli eleştirel yaklaşmak gelişimini yavaşlattığı gibi özgüven eksikliğine de sebep olabilecek bir faktördür. Olumlu sonuçlanan tedavilerde aile desteği önemlidir.
Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir