Menu

DEHB Nedir?
Dikkat eksikliği özellikle yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıkan, akademik ve özel hayatı etkileyen gelişimsel bir bozukluktur. Dikkatin dağılması ve aşırı hareketlilik ile kendini belli etmektedir. Aklımıza gelen bir şeyi yapabilmemiz için beynimizde birçok sistemin bir arada çalışması gerekir. Ancak dikkat eksikliğinde bu sistemler uygun çalışmamaktadır.

Toddler Jumps High Off The Sofa

Dikkat Eksikliğinde ve Hiperaktivide Neler Olur?

Dikkat eksikliğinde özellikle birey dikkatini odaklayamaz, dikkati kolay dağılır, verilen görevleri anlayamaz ve düzgün yapamaz, sınavlarda veya ödevlerde basit hatalar yapma ve eşyalarını unutma gibi sorunlar yaşar. Hiperaktivitede de ise aşırı hareketlik, yerinde oturamama, başkasının sözünü kesme, çok konuşma gibi davranış bozukluklarının yanı sıra öğrenme güçlüğü de çekilebilir. Peki dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemleri nelerdir?
Hiperaktivite ve Dikkat Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Hiperaktivite ve Dikkat Bozukluğu tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Ayrıca dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemleri iyice araştırılmalı ve mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Erken tanı ile yapılan eğitsel tedavinin sorun yaşayan birey üzerinde oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Her bireyin ihtiyaçları ve problemleri kendine özel olacağı için farklı yöntem ve eğitimler kullanılmalıdır. Bunun için uzmanla görüşüp bunları uygulamak çok doğru olacaktır. Uzmanların sıkça kullandığı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemleri ise şunlardır:

-Davranışsal Terapi (ödül-ceza yöntemi)

-Bilişsel Terapi

-Özel Eğitim

-İlaç Tedavisi

-Aile Danışmanlığı

En Etkili Yöntem

Bu yöntemler arasında en çok kullanılan ve etkili olduğuna inanılan yöntem davranışsal terapi yani ödül ceza sitemi ile ilaç tedavisinin bir arada kullanıldığı kombine bir tedavi yöntemidir.

iEyuT3flDC82ErAV0U1n

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Yaşayan Bireylere Nasıl Davranılmalıdır?

İlk olarak özellikle anne ve babanın çocuğun davranışlarının yaramazlıktan değil rahatsızlığın sonucu olduğunu unutmamaları gerekmektedir. Çocuğun her yaptığına izin verilmemeli, kurallar koyularak bunları uyması için ödül- ceza sistemi uygulanmalıdır. Uygun davranışlarını ödüllendirmek çocuğun olumlu davranışlarını tekrarlamasını desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca çocuğun başarısı değil çabası desteklenmelidir. Okul hayatında ise ödev veya ders sürecinde sık sık ara vererek dikkatlerini toplamalarına izin verilmelidir.
Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir