Menu

DEHB
Farkında olmadığımız hastalıklardan olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocuklarda ve gençlerde yaygındır. Yetişkinlerde de görülebilen bu bozukluk hakkında teşhis koymak için bireyin sadece dikkatsiz ve hiperaktif davranışlar göstermesi yeterli değildir. Bu hareketlerin yaşına uygun olmayan hareketler şeklinde ortaya çıkmalıdır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemleri hakkında bilinmesi gerekenlere dikkat ederek bu durumdan en az zararla kurtulabiliriz.

dikkat-eksikligi-hiperaktivite-bozuklugu-tedavi-yontemleri

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemleri uygulanırken bütüncül bir işlem uygulanarak psikolog, oklu ve aile işbirliği gerekmektedir.

AİLE TEDAVİ DESTEĞİ

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuk çevresi için zor bir bireydir. Bu noktada aile tarafından çocuk iyi anlaşılmalı, onun yaptıklarının ailesi için zorluk çıkarmak değil onun kendini kontrol mekanizması olduğunu anlaması gerekmektedir. Tedavi süreci takip süreci olarak gerçekleşecek olan bu çocukların normal çocuklardan daha sık takibi gerekmektedir. Ders çalışma ortamında düzenleme yapılarak dikkat dağıtacak etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Ders çalışırken çocuğunuza sık sık mola vererek üzerinde otorite sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz doğru gelişimi için enerjisini atacağı aktiviteler düzenlemelisiniz. Onu suçlayarak ya da kıyaslayarak bir sonuç alamazsınız.
ÖĞRETMEN TEDAVİ DESTEĞİ

Bu rahatsızlığın en büyük sorunlarından biri de sınıf ortamıdır. Öğretmene de görevler düşe bu süreçte öğretmen çocuğun başarılı olduğu alanı tespit ederek bu yönde işlem yaptırmalı ve ödüllendirerek çocuğun başarı güdüsünü artırmalıdır. Ayrıca öğretmenler bu çocukları ön sıralara oturtarak başarı seviyesi artırabilir. Dikkat edilecek bir hususta bu çocukların teneffüse normalden daha fazla ihtiyaç duyduğudur.

PSİKOLOG TEDAVİSİ

Psikolog da çocuğun akademik başarısını artıracak şekilde tedavi uygulamalı, insanlarla diyalog ve dikkat toplama egzersizleri yapmalıdır. Gerekirse ilaç tedavisine başvurabilir. Ömür boyu sürmeyen bu tedavi çocuğun bozukluğunun derecesine ve şiddetine göre değişmektedir.
Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir