Menu

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği İle Mücadele
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tedavi Yöntemleri çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Hastanın zeka düzeyi olsa bile dikkat eksikliğinden kaynaklanan sorunlar hayatı olumsuz yönde etkilemekte ve yaşam kalitesini düşürmektedir.

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği İle Mücadele

Yapılan araştırmalar Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu yaşayan çocukların üçte birinin yetişkinlikte de aynı sorunu yaşadığını ortaya koymuştur. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tedavi Yöntemleri uygulanmayan kişilerin iş ve sosyal hayatını olumsuz etkilerken, cinsel yaşamında da sorunlar yaşamasına sebep olur. Yetişkinlerdeki belirtiler de hemen hemen çocuklarınkiyle benzerlik gösterebilir. Hastalık yaşın ilerlemesiyle farklı psikolojik rahatsızlıklarla (depresyon, manik depresif bozukluk vs)beraber artış göstererek hastanın sosyal hayatını oldukça olumsuz etkileyebilir. DEHB yaşayan kişiler genelde ;

  • Kıpır kıpır, yerinde duramaz bir halde olurlar,
  • Karşısındakini dinlemezler, sözlerini keserler,
  • Dış uyaranlar sürekli dikkatlerini dağıttığından iş hayatları istikrarsızdır,
  • Sosyal aktivitelerde (Sinema, tiyatro vb) rahat edemezler, yarıda kesip çıkabilirler,
  • Duygusal iniş çıkışlar yaşarlar,
  • Gereksiz risklere girmekten hoşlanırlar,
  • Uyku düzenleri bozuktur,
  • Madde bağımlısı olmaya yatkınlardır.

r9tLZf2VduziiDiJNggy
Bu belirtiler sosyal hayatı etkileyecek şekildeyse ve en az 6 aydır varsa bir uzman tarafından DEHB teşhisi konmuşsa tedaviye başlanması gerekir.

Teşhis konmamışsa teşhis için hastanın çocukluğu dikkatlice öğrenilip incelenmesi ve sonrasında  DEHB QEEG gibi testlerle tanı konulması sağlanabilmektedir.

Erişkinlerde DEHB Tedavisi Nasıldır?

Erişkinlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tedavi Yöntemleri arasında en etkilisi Dopaminerjik  sistem  üzerinden etki gösteren psikostimulan ilaçlardır. Bu ilaçlarla tedavi yüzde 80’e varan başarılarla sürdürülebilir. Bazı durumlarda depresyon ilaçlarıyla birlikte Noradrenalin  içerikli ilaçlar da kullanılmakta ve tedavi başarısı arttırılmaktadır. Danışmanlık ve bireysel terapi de DEHB sorununu çözmekte yardımcı olabilir.

DEHB Yaşayanlar İçin Öneriler

Her hastalıkta olduğu gibi Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tedavi Yöntemleri uygulanmadan önce durumu kabullenmek şarttır. Uzman danışmanınızın yönlendirmesiyle ilaç tedavisine ek olarak sosyal aktivilerle hem sosyal çevrenizi genişletip uyum sağlayabilir, hem de enerji fazlalığınızı atabilirsiniz. DEHB sorunu olanların yönlendiği ve başarılı olduğu sosyal ve sanatsal faaliyetlerden bazıları ; Yüzme, tenis, trekking, latin dansları, koşu, kayak vb. aktivitelerdir.
Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir