Menu

İyi Gelen Vitamin ve Takviyeler
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna karşı alternatif tedavi arayışında olanlar; bu hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olan vitamin ve takviyelerden yararlanabilirler. Ancak bu takviyeleri denemeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Bazı alternatif tedavilerin güvenli, ucuz ve buna benzer sloganlar altında bir kanıtı olmadan önerilmesi sonuç vermeyebilir. Doğal ve sağlıklı takviyeler tercih ederek bu hastalığın semptomlarını kontrol altına almanızı öneriyoruz. Bazı alternatif tedaviler çok tehlikeli olabilmektedir. Alternatif tedavi yöntemlerini denemeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Çinko

hiperaktivite bozukluğuna ne iyi gelir

Yurt dışında yapılan bazı çalışmalar; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocukların vücudunda çinko seviyelerinin oldukça düşük olduğunu göstermektedir. Ve bazı bilim adamları da geleneksel DEHB tedavisi ile birlikte çinko takviyesi alınmasının bu belirtiler üzerinde iyileşme gözleneceğini savunmaktadırlar.
Çeşitli çalışmalarda, çinko takviyesi sayesinde dürtüsellik ve hiperaktivite belirtilerinde düşüş meydana geldiği sonucu gözlenmiştir. Aynı araştırmada, bu hastalığın en belirgin semptomu olan dikkatsizlik üzerinde bir etkisinin olmadığı sonucuna da varılmıştır.

Çinko açısından zengin olan gıdalar: İstiridye ve diğer deniz ürünleri, kırmızı et, kümes hayvanları, süt ürünleri, fasulye, fındık, kepekli tahıllar ve güçlendirilmiş tahıllar.

Omega 3

Balık yağı DEHB belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Balık yağının dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna iyi geldiğine dair bazı kanıtlar mevcuttur. Balık yağında oldukça yüksek oranda  Omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. Bazı bulgulara göre, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan ve aynı zamanda da balık yağı takviyeleri alan 8 ila 12 yaşındaki çocukların zihinsel becerilerini geliştirdiği gözlenmiştir. Örneğin, bir çocuğun etkinlikler düzenlemek için yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabilir. Çocukların sosyal ortamlarda daha olumlu davranışlar sergilemesi sayesinde arkadaşları tarafından da dışlanmazlar. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişiler doktorlarına danışarak balık yağı takviyesi alabilirler.

Balık yağı ve çuha çiçeği yağı özel ek bir çalışmada kullanılmıştır. Sonuçlarda ise, 7 ve 12 yaşında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların dikkatsizlik, düşünme kabiliyeti gibi davranışlarından olumlu gelişmeler gözlenmiştir.

Omega-3 zengini balıklar: Somon balığı, ton balığı, ringa balığı, uskumru, alabalık ve sardalye.

Bir önceki “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Kişilerin Kaçınması Gerekenler” başlıklı makalemizde; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhisi koyulan kişilerin kaçınması gerekenler üzerine tespitler yer almaktadır.
Bir Yorum
  1. osman Kasım 9, 2015 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir