Menu

Erken Tanı
Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu genelde çocuklarla bağdaştırırız ancak yetişkinlerde de dikkat bozukluğu yaşanabilir. Bu bozukluklarda tedavi mutlaka yapılmalıdır. Yapılmadığı taktirde hem özel hayatta hem eğitim hayatında problemler yaşanabilir. Dikkat bozukluğu tedavisinde ise erken tanı çok büyük önem taşımaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemleri araştırılmalı ve tedavi için mutlaka bir uzamana başvurulmalıdır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu erken tanı

Erken tanıyla birlikte başlayan erken tedavi ile tedavi sonucu daha olumlu olmaktadır. Erken tanıyla olumlu sonuçlar alınır ancak tamamen tedavisi şu an için mümkün olamamaktadır. Öncelikle bir uzamana başvurularak tanının koyulması ve uzmanın yönlendirmesi ile tedaviye başlanması gerekir. Ancak unutulmamalıdır ki her çocuğun veya dikkat bozukluğu sorunu yaşayan kişinin ihtiyacı farklıdır ve bu yüzden tedavi yöntemi de farklı olmalıdır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemleri şunlardır:
-Davranışçı Terapi

-Kongnitif Stratejilere dayalı Terapi

-Sosyal Beceri Eğitimi

-Özel Eğitim

-Aile danışmanlığı

-İlaç Tedavisi

Tedavide Kilit Nokta

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde ön koşul uzman ve aile işbirliğidir. Ayrıca çocuklarda yaşanan bozukluk içinde aile, uzman ve öğretmen işbirliği de önem taşımaktadır. Uzman tek başına mucizeler yaratamayacağı gibi aile de tek başına bu sorunların üstesinden gelemez. Okul yaşamında sorun yaşayan çocukların ödevlerini hatırlayamaması, öğretmenin dediğini anlayamaması, sürekli sınıf içerisinde dolaşma istediği o çocuğun hatası değil beyin de yer alan bir sistemin doğru çalışamamasındandır. Bu yüzden çocuğa her türlü yönerge tekrar verilmeli, aşağılanmamalı, sınıf kurallarını hatırlaması için sınıf içerisine görseller asılmalı, sınıf içersinde dolaşmasına izin verilmeli ve derse dikkati dağıldığı anda dikkatini toplayacak bir işaret verilmelidir.

Dünya Çapında En Etkili ve En Çok Kullanılan Tedavi Yöntemi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi yöntemleri arasında en çok dikkati çeken ve etkili olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmış olan yöntem Kombine Tedavi yöntemidir. Davranışçı terapiler ile ilaç tedavisini bir arada kullanan bu yöntem oldukça etkilidir. Ayrıca dikkat artırıcı egzersiz ve çalışmalar oldukça faydalıdır. Kendini yönetilme becerilerini içeren eğitimler de tedavi sırasında oldukça önem taşımaktadır.
Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir